Mesad Başkanının Mesajı

Değerli dostlar, 70 yıldır sanayici olan bir ailenin oğlu olarak mesad ile mermer sektörüne girdiğimde tek bir hayalim vardı. "Türk mermeriyle bir dünya markası yaratmak..." Bu hayalimi gerçekleştirmenin ilk adımı olarak bir slogan yarattım ve bir hedef belirledim. "Dünyanın her yerinde" Yıllar boyunca biz mesad olarak hep birlikte çok, gerçekten çok çalıştık… Elimizde numunelerimizle bir fuardan diğer fuara dünyayı dolaştık durduk.

Amerika; Dünyanın en büyük mermer alıcısı olan Amerika ilk hedefimizdi… 2006 yılında Amerika’nın en büyük ve önemli doğal taş fuarı olan Coverıngs fuarına katıldık ve Türk mermerlerinin Amerika kıtası pazarlarına tanıtımında ilk adımı attık... Aradan geçen yıl içerisinde Amerika’da her yıl en az iki fuara katıldık.

İtalya; Dünyanın en önemli mermer fuarlarının kurulduğu bir numaralı pazar... Hiçbir Türk firmasının katılmamış olduğu Verona ve Carrera fuarlarına 2005 yılında, tüm güçlükleri aşarak, önemli teminatlar vererek ve yabancı firmaların destekleri ile MESAD’a açık alanda bir stant yeri verilmesini sağladık. Bu kez Türk mermerini Avrupa ve dünya pazarlarına tanıttık... MESAD standı Verona’da aralıksız 4 yıldır aynı yerde kurulmaktadır.

Çin ; Dünyada henüz kimsenin adını dahi telaffuz etmediği, dünya ticaret pazarlarına henüz çok uzak duran Çin’ de kurulan doğal taş fuarına 2006 yılında ilk kez katıldığımızda bize gülmüşlerdi… Oysa ben o koca ülkeye Türk mermeri satmanın hayalini kurmuştum ve yine hayalimin peşinden gittik… MESAD 3 yıldır her yıl Çin fuarlarına katılmaktadır… Bugün ülkemizden yapılan mermer ihracatı sıralamasında Çin ikinci sırada yer almakta ve Çin fuarlarına her yıl 50-60 Türk firması katılmaktadır.

Gün geldi ve geçmişte bizi fuarlarına kabul etmeyenlere “ Bundan böyle Türk bayrağının da yer almadığı fuarlara katılmayacağımızı…“ ilan ederek bayrağımızın her fuarda göndere çekilmesini sağladık. Ve ilk gün kurduğumuz tüm hayallerimiz gerçek oldu;

* Dünyanın her yerinde olmayı,
* Türk mermerini dünyanın her yerinde tanıtmayı,
* MESAD adını bir dünya markası yapmayı,
* Yılda 500.000 ton ve 2.500.000 m2 üretim kapasitesine sahip dev mermer firmalarıyla partner çalışarak kazandık.
* 6 yıl boyunca mermer ihracatında Türkiye sektör lideri olmayı, başardık…

Bugün gerek üretim, gerek ürün çeşitliliği, gerekse 1.500.000.000 USD ihracat rakamı ile Türk mermerciliği dünya klasmanında 4. sıradadır ve bu olağanüstü büyüme rakamına önemli katkımız olduğu için biz MESAD ailesi olarak çok mutluyuz.

Ben Mesut Adıyaman diyorum ki; Türk mermeri sağlam yapısı, şahane renkleri ile ona tutkuyla bağlı üreticilerin elinde gerçek değerini buldukça dünyayı fethedecektir.

Tüm insanlığa barış, sevgi, huzur ve gelecek için büyük umutlar diliyorum.

Mesut Adıyaman